Mekatronik

  1. Mekanik, elektrik-elektronik ve bilişim teknolojilerinden oluşan sistemlerin; kurulum, bakım, onarımını yapan ve çalışır durumda kalmasını sağlayan kişidir.
  2. Temel elektrik-elektronik işlemlerini yapar, hidrolik pnomatik devre çizmek ve devre kurar, temel el becerisi işlemlerini yapar, mekanizmaların, arıza ve bakımını yapar, otomatik kumanda sistemlerini kurmak, arıza takibi ve bakımını yapar, bilgisayarda modelleme ürünlerin resmini çizer, programlanabilir kumanda sistemlerini kurar, arıza takibi ve bakımını yapar, otomasyon sistemi programlar, robot sistemlerini kontrol eder, endüstriyel veri izleme programlarını kullanır, yabancı dilde süreli yayınları ve internet kaynaklarını takip eder, iş organizasyonu yapar.
  3. Çalışma Alanları ve İş Bulma Olanakları
  4. Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri alanından eğitim alan meslek elemanları, kamu ve özel işletmelerde, makine, otomotiv, tekstil, gemi otomasyonu, savunma sanayi, plastik, tıp elektroniği, uçak, enerji, iletişim, petrokimya, sektörlerinde çalışabilir. Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri ülkemizde gelişmekte olan bir sektördür. Bu nedenle endüstrinin geliştiği bölgelerde özellikle meslekî eğitim almış elamanların iş bulma imkânları daha fazladır.