Elektrik panolarının kablo ve malzeme montajı, panoyu test etme ve yerine montajı, projelere uygun elektrik tesisatı döşeme, elektrik ve pano tesisatı kontrol, bakım ve onarım gibi alanlarda eğitim ve öğretim verilen daldır. Elektrik Tesisat ve Pano Montörlüğü elemanları; pano montajı, elektrik enerjisinin vazgeçilmez olduğu günümüzde yerini koruyarak genişlemektedir. Pano montajcısı olarak çalışan kişiler, mekanik montaj, bara işleme, kablo montajı ve pano testi gibi alanlarda branşlara ayrılabilmektedir. Bu meslek elemanı ağırlıklı olarak organize sanayi bölgeleri, fabrika veya işletmelerin yoğun olduğu yerlerde pano montajcısı olarak çalışırlar.


Hassas lehimleme ve güç kaynağı işlemleri, elektronik sistemlerin arıza tespiti, elektrikli makinelerin kontrol sistemi ve onarılması, dijital ve elektronik devrelerin kurulması ve çalıştırılması gibi alanlarda eğitim ve öğretim verilen daldır. Endüstriyel bakım onarım elemanının, iş bulma imkanları oldukça fazladır. Kamuya ve özel sektöre ait kurum ve kuruluşların elektrikle ilgili birimlerinde, elektrik santrallerinde, fabrikalarda, şantiyelerde ayrıca, güç elektroniği, PLC yazılım ve uygulamaları, ölçüm/kontrol sensör sistemleri onarımı, elektronik AC, DC sürücü (driver) üniteleri onarımı, otomasyon sistemleri bakımı, elektronik kart onarımı, endüstriyel ağlar, enstrümantasyon ve elektromekanik gibi alanlarda istihdam edilmektedirler.


Ses ve görüntü ekipmanlarının aydınlatma kaynaklarının kurulum ve yerleşimi, hareketli ışık ve görüntü sistemleri kurulumu, anten sistemleri kurulum, arıza tespit ve bakımı gibi alanlarda eğitim ve öğretim verilen daldır. Teknik servislerde, cihazların üretiminin yapıldığı fabrikalarda, bu sistemlerin yaygın olarak kullanıldığı büyük ölçekli firmaların teknik departmanlarında çalışabilir veya kendi iş yerini açabilir. Bazen arızaya cihazın bulunduğu yerde müdahale gerektiğinden, kişi bulunduğu kent veya kazalarda hareket halindedir. İşin değişik mekanlarda yapılması hareketlilikten ve değişiklikten hoşlanan kimselere ilginç gelebilir.