Pandemi Günlerinde Çocuk ve Ebeveyn Diyalogları

Ülkemizde ve tüm dünyada yayılmaya devam eden virüs sebebiyle günlük yaşamımızda çok büyük değişiklikler yaşanıyor ve çoğumuz bu değişikliklere adapte olmakta zorlanıyoruz. Hayatımızdaki rutinlerimiz ve günlük alışkanlıklarımız değişiyor, bazı aktivitelerimiz kısıtlanmak durumunda kalıyor. Sağlıkla ilgili tehlike ön planda olunca doğal olarak kaygı seviyemiz de artıyor. Bireyler hatta aile üyeleri bu durumdan aynı şekilde etkilenmese de kaygı, korku, can sıkıntısı, tahammül seviyesinin azalmasına bağlı olarak çabuk öfkelenme gibi bazı ortak duygular da ortaya çıkıyor. 

Bazı ebeveynler çocuklarını bu endişeden korumak için virüs ve hastalıkla ilgili konularda konuşmaktan kaçınırlar. Ancak günümüzde internet ve televizyonun bulunduğu ve herkesin aynı ev içinde zaman geçirmek zorunda kaldığı bu zamanlarda çocukların bir şeyleri duyup görmesi kaçınılmazdır. Ebeveynler bu duyguları ve olayları konuşmadığı zaman çocuklar kalan boşlukları kendileri tamamlar ve gerçekte olandan belki de daha kötü bir senaryo yaratarak daha çok endişelenir, korkabilirler ve kendilerini güvensiz hissedebilirler. Bu yüzden çocuğunuzun yaşına uygun olarak mücadele etme yollarının olduğunu ve uygun şekilde hijyenin önemini anlatmak da faydalı olacaktır. 

Çocuğunuzun da bir anda bütün düzeni değişti, kendisini evde kapalı kalmak zorunda buldu; dışarı çıkmak, arkadaşlarıyla oyun oynamak, sevdiği aile büyükleriyle vakit geçirmek gibi birçok zevk aldığı aktiviteden vazgeçmek zorunda kaldı. Süreç boyunca sevdiği insanlarla online platformlar üzerinden iletişimin sürdürülmesi hem o kişilerin iyi olduklarını görmesi açısından hem de ihtiyacı olan o sosyal ilişkilerden kopmaması açısından da iyi olacaktır. Onun sorularına konuşmalarınızda yer verin, ne hissettiğini sorun ve çocuğunuzu dinleyin. Ona karşı dürüst olun. Bu tarz bir diyalog sayesinde çocuklar kaybettikleri o güven duygusunu tekrar kazanabilirler. 

Bu süreçte bu olağan duygu ve düşünceleri konuşmak, paylaşmak ve daha sonrasında adaptasyonu kolaylaştırabilecek çözüm yolları ve baş etme yöntemleri geliştirmek hem ebeveynlere hem de çocuklara iyi gelecektir. Birlikte yapmaktan zevk alacağınız aktivitelere yönelmek ve çocukla birlikte yeni rutinler (ders çalışma saatleri, ailece oyun oynama saati vb. gibi) oluşturup eski rutinleri (yatma saati, diş fırçalama rutinleri vb. gibi) de koşullara uyarlayarak devam ettirmek hayatla olan bağları koparmadan yaşamın devam ettiğini de çocuğa gösterecektir.

İletişim


Bizi Takip Edin